Rozšiřte si místo na disku s JetDrive

17.7.2015 - Hardware

Potřebujete větší disk? Vyměníme vám flash disk v MacBook Air či MacBook Pro Retina za větší a starý dáme do krabičky USB 3.0. Nebo si pořiďte rozšiřující disk do SD slotu JetDrive Lite.

 

 


Transcend JetDrive Lite 64GB - recenze

Koupili jste si MacBook Air (MacBook Pro Retina) a po půl roce jste zjistili, že máte malý disk?

Existuje celá řada řešení, ale my se nyní podíváme ja jedno opravdu elegantní.

Transcend JetDrive Lite je vlastně dodatečný disk v SD kartě. Vyznačuje se kompaktním rozměrem, který dokonale lícuje s vaším MacBookem.


Výrobce udává slušné hodnoty čtení 95 MB/s a zápis 60 MB/s.
Tyto parametry jsme samozřejmě otestovali – cca 3GB zapíšete za 45s a přečtete za 30s, čtení se tak pohybuje kolem 90 MB/s a zápis kolem 60 MB/s. Počítejte ale s tím, že pokud budete zapisovat velké množství malých souborů, zápis se výrazně zpomalí. Například 25 GB v jednom ZIPu zapíšete asi za 5 minut, ale pokud byste stejný objem zapisovali třeba v 60.000 souborech, tak se hnedtak nedočkáte. Prvotní přesun fotek či mp3 tak může trvat o dost déle, u videa rozdíl nepocítíte. Při vlastní práci se soubory pak už žádný problém není.

 


Protože připojené SD zařízení přeci jen trochu zatěžuje baterii, nabízí Transcend drobnou utilitku, která kartu odpojuje v době spánku počítače. Jmenuje se JetDrive Toolbox a určitě ji doporučujeme stáhnout. Šetří baterii v době spánku a umožňuje systémovou ochranu a zálohování některých typů uložených souborů. Více práce zastane u JetDrive SSD, kde sleduje zdraví disku, SMART status a zapíná TRIM ochranu.

 


Proč si vybrat JetDrive Lite a ne externí disk s USB 3.0? JetDrive umisťujete to MacBooku trvale, nijak nepřekáží a pro „pomalé“ soubory je i dostatečně rychlý. Například na přehrávání hudby či videa nepotřebujete žádnou extra rychlost. Pokud trochu posloucháte a sem tam kouknete na seriál, zjistíte, že máte hned polovinu disku plnou. Externí disk je super, ale hlavně na zálohy a archivaci. Jistě nechcete myslet na to, že ho musíte neustále nosit sebou.
Navíc JetDrive Lite není zásadně dražší než srovnatelně rychlé SD karty.

Myslím, že pokud potřebujete zvětšit úložiště, JetDrive Lite je velmi dobrá volba.


[Další informace]
[Návrat na titulní stránku]


PŘIHLÁSIT DTPnews

Informace o novinkách, slevách a speciálních akcích e-mailem. Zaregistrujte se!

Aktualizováno:
27.5.2018, 23:11
Skladová dostupnost:
online